کد خبر:93423 تاریخ انتشار : 1396/11/21-10:38:55
به قلم امین قرنی؛
چند نکته درباره حجاب، چه شد ما را؟!
لینک کوتاه http://yazd.bso.ir/id/93423
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی از یزد، امین قرنی از فعالان دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی یزد در یادداشتی به موضوع حجاب اسلامی پرداخته است که متن آن به شرح زیر است:

بسم ﷲ الرحمن الرحیم
 
﴿يا أَيُّهَا النَّبِيُّ قُلْ لِأَزْوَاجِكَ وَبَنَاتِكَ وَنِسَاءِ الْمُؤْمِنِينَ يُدْنِينَ عَلَيْهِنَّ مِنْ جَلَابِيبِهِنَّ ۚ ذَٰلِكَ أَدْنَىٰ أَنْ يُعْرَفْنَ فَلَا يُؤْذَيْنَ ۗ وَكَانَ اللَّهُ غَفُورًا رَحِيمًا(احزاب/59)
﴿ ای پیغمبر (گرامی) با زنان و دختران خود و زنان مؤمنان بگو که خویشتن را به چادر فرو پوشند، که این کار برای اینکه آنها (به عفّت و حرّیت) شناخته شوند تا از تعرض و جسارت (هوس رانان) آزار نکشند بسیار نزدیکتر است و خدا (در حق خلق) بسیار آمرزنده و مهربان است.

مقدمه:
اسلام دینی است کامل و مبتنی بر دستورات و مقرراتي كه با طبيعت و سرشت انساني هماهنگي كامل دارد؛ زيرا در آن به همه خواسته‏ها و نيازهاي طبيعي و انساني بشر توجه شده است و هيچ چيز از نظر، دور نشده و فرو گذار نگرديده است(رسولي محلاتي، تاريخ تحليلي اسلام). در همین راستا اسلام تأکید زیادی بر حجاب و پوشش مردان  و  زنان در جوامع اسلامی دارد.

با مرور صفحات تاریخ به خوبی می توان اسلام هراسی را دید، و مشاهده نمود که چگونه بسیاری از پادشاهان و حاکمان جوامع اسلامی سخت در تلاش برای مبازه و ریشه کردن حجاب و پوشش های اسلامی بوده اند اما به خاطر ایمان و باور های اسلامی محکم و استوار مردمانشان موفق به انجام این کار نشده اند. امروزه به واسطه بیداری اسلامی و فراگیر شدن دین مبین اسلام در دنیا به وضوح می توان موج اسلام هراسی را درجوامع غربی وکشورهای استکباری مشاهده نمود.

از اواسط دهه 1300 و با رشد جریانهای روشنفکری غرب زده، انتقاد به حجاب آغاز شد و  گروه‌های فعال جنبش زنان از حجاب انتقاد می‌کردند. روشنفکران غرب زده که متاثر از فرهنگ غربی بودند، تنها راه پیشرفت را پیروی از فرهنگ غربی می دانستند.در نهایت 17 دی ماه سال 1314  رضا خان قانون کشف حجاب اجباری را تصویب میکند.
حجاب را مهمترین و بزرگترین مانع پیشرفت ایران میداند، داشتن حجاب را نشانه تحجر و غار نشینی و عقب افتادگی میداند،در نهایت دستور به کشیدن چادر و چارقد از سر زنان میدهد.

چه چارقد های سپیدی از مادر بزرگهایمان که غرق به خون شد تا چارقد بر سرشان بماند،چه بسیار از مادر بزرگ های ما حبس خانگی را بر کشف حجاب ترجیح دادند. سالها در خانه ماندند و تن به این ننگ ذلت ندادند،هفت سال مشقت بار برای زنان و مادران ایرانی گذشت، هفت سال سرشار از دلهره و ترس از کشف حجاب و  ریختن حیایی زنانه و دیده شدن در چشم نامحرمان، چقدر جامعه ما سرشار از غیرت و عفت بود.
اسلام با اصل حضور زنان در تمامی عرصه های مختلف اجتماعی، فرهنگی، سیاسی مخالفتی ندارد:

می بینیم امروزه زنان  مشاغل مهم و متعددی را عهده دار هستند.
می بینیم امروزه بیش از نیمی از کرسی های دانشگاهی متعلق به زنان و دختران است.
اگر قرار بود در اسلام زن در اجتماع حضور نداشته باشد و فقط فعالیت هایش به خانه و در کنار محارم بودن محدود می شد اصلا در کل کلمه حجاب معنا پیدا نمیکرد.
امروزه بعد از گذشت حدود یک قرن،تاریخ دوباره تکرار می شود فقط با کمی تغییرات جزیی:
بعضی از افراد لیبرال و جریانهای روشنفکری غرب زده  کشف حجاب را نشانه تجدد و غنی بودن فرهنگ و تمدن میدانند و مجدداً حجاب را بزرگترین و مهمترین عامل اصلی در عدم پیشرفت ایران میبینند و این  در حالی است که  در همان کشورهای به اصطلاح لیبرال دموکرات،درست جایی که آزادی در انتخاب حرف اول را میزند، جایی که بی حجابی منعی و محدودیتی ندارد، زنان و دخترانشان محجبه می شوند و آنها قوانین منع حجاب تصویب میکنند:

دختران محجبه از تحصیل و دانشگاه منع و محروم میشوند.
زنان محجبه از کار کردن محروم میشوند.
زنان محجبه را محدود و از امکانات و امور رفاهیاجتماعی محروم میکنند.
زنان محجبه را محکوم و زندانی میکنند.
اما در ایران:سومین نسل از همان غیور زنان ایرانی که هتک حرمتها شدند و کتک ها خوردند تا کشف حجاب نکنند؛ ندانسته و نا آگاهانه آب در هاون اسلام ستیزان ریخته و موجب به هدف رسیدن دشمنان در این جنگ نرم میشوند و برای خود نمایی و جلب توجه به واسطه ابزارهای نفوذی دشمن خیلی راحت بدن و موی خود را در ویترین ها شبکهای اجتماعی در معرض دید نامحرمان به اشتراک می گذارند.
در خیابانها و اماکن عمومی رو سری از سر برداشته و آن را بر سر نیزه میکنند. همان چارقد های سفیدی که 83 سال پیش به خون مادرانمان آغشته میشد اما از سر برداشته نمیشد.

ای کاش نسل سوم انقلاب ما تاریخ را خوانده بودند ای کاش میدانستند در تمدن جاهلیت قبل از اسلام برافراشتن پرچم سفید بر فراز دست یا خانه زنان معلوم الحال آن زمان چه معنایی داشته است (پرچم سفید این مفهوم را داشت که هر مردی می تواند با این زنها ازدواج کند و ارتباط برقرار کند).ای کاش معنای نفوذ و جنگ نرم و اتاق های فکر دشمن را میدانستند.ای کاش میفهمیدند که ما را چه شده است؟؟؟ یا بهتر بگویم ای کاش می فهمیدند دشمنان اسلام هراس چگونه دارند تمدن و فرهنگ ایران اسلامی را به یغما میبرند و چگونه نقاط قوت ما را به درستی نشانه گرفته اند:

پوشش ایرانی را به سمت مدلینگ های غربی برده اند.
نظام مقدس خانواده را بسوی تجرد و تک زیستی کشانیده اند.
حس پدر و مادر شدن را بسوی سگ و گربه پروری برده اند.
حس تعهد به همسر و فرزندان را به سوی خیانت و دوستی با جنس مخالف کشاندند.
حس غیرت زنان و مردان ایرانی را چه ساده و راحت از ما گرفتند.
پسران آرایش های زنانه میکنند لباس های زنانه میپوشند .
دختران موهای خود را مردانه میزنند لباس های مردانه میپوشند.
یعنی واقعا نظام مقدس خانواده و فرزند داری و غیرت و پوشش ایرانی اسلامی مانع پیشرفت ایران اسلامی ایست؟
یعنی اگر همه ما به سوی افکار جریانهای روشنفکر غرب زده و اهداف و الگوهایی غربی برویم ایران پیشرفت میکند؟
ای کاش به معنای نفوذ با تامل بیشتری بنگریم.
ای کاش ابزار های نفوذ دشمن و تبلیغات الگوهای غربی به وسیله آنها را هرچه بهتر میشناختیم.
ای کاش درک میکردیم چرا دشمنان ما اسلام هراسی میکنند.
آری ما با آزادی زنان مخالف نستیم ، ما با برابری و عدالت زن و مرد در جامعه مخالف نیستیم، ما با آزادی بیان و آزادی اندیشه مخالف نیستیم، ما با آزادی های اجتماعی و مدنی انسانها مخالف نیستم.
ما فقط مخالف نفوذ دشمنان ایران هراس و اسلام هراسیم.
ما فقط مخالف هنجار شکنی های تعداد محدودی از اغفال شادگان هستیم.
ما فقط مخالف  آزادی مدل غربی آمریکایی هستیم.

و در نهایت : ای کاش با کمی تفکر و تعقل در مورد عبارت (چه شد مارا ؟؟؟ ) برخورد می کردیم.
 
امین قرنی یزدی         
 بهمن ماه 1396
نظرات
نام:
ایمیل:
* کد امنیتی:
* نظر:
آخرین اخبار
مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه یزد بر لزوم تبیین ضرورت استفا...
مسئول دفتر بسیج دانشجویی اردکان با اشاره به اینکه دشمنان ...
استاد حوزه علمیه قم با اشاره به اینکه اخلاص در عمل بارزتر...